Bilety

Skąd są zwierzęta w zoo?

Skąd są zwierzęta w zoo?

Historia ogrodów zoologicznych u początków jest dość smutna, bliżej im było do menażerii lub zwierzyńca. Brak świadomości społecznej i regulacji prawnych oraz jednoczesna potrzeba kontaktu ze światem egzotyki, poskutkowała powstaniem wielu ogrodów zoologicznych na przełomie XIX i XX wieku.

Pierwsi mieszkańcy ogrodów zoologicznych musieli być zaczerpnięci z natury, jednak już od bardzo wielu lat się tego nie praktykuje.

W gdańskim zoo takim zwierzęciem jest kajman szerokopyski o imieniu Sulango. Jest najstarszym mieszkańcem gdańskiego zoo i jedynym przedstawicielem tego gatunku w polskich ogrodach zoologicznych.

Przybył do Oliwy w roku 1956 jako dar marynarzy M/S Walter. Podpisanie w 1973 roku Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), która reguluje przewóz zagrożonych gatunków roślin i zwierząt przez granicę, wymusiło zakaz pozyskiwania zwierząt z ich naturalnych siedlisk.

To właśnie dlatego, obecnie w ogrodach zoologicznych spotkamy głównie zwierzęta, urodzone i całe życie znajdujące się poza swoim naturalnym środowiskiem. Osobniki takie, często mają ostatniego przodka, który przebywał w naturze, kilka pokoleń wstecz.
Zwierzęta pojawiające się w zoo pochodzą z innych ogrodów zoologicznych lub podobnych instytucji. Transfery takie są szczegółowo kontrolowane i planowane wiele miesięcy wcześniej.

Osobniki w ogrodach zoologicznych różnią się od tych występujących w środowisku naturalnym. Wciąż są to zwierzęta dzikie, ale przyzwyczajone do obecności człowieka, nie poradziłyby sobie na wolności. Proces przywracania populacji do pełnej dzikości jest długi i trwa zwykle kilka pokoleń.

Partner Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego

Przyjaciele ZOO

Na naszej stronie internetowej wykorzystujemy pliki cookies, aby zapewnić użytkownikom najwyższą jakość usług. Jeśli nie dokonasz zmian w ustawieniach przeglądarki dotyczących plików cookies, będą one automatycznie zapisywane na Twoim urządzeniu. Aby uzyskać więcej informacji, kliknij tutaj.