Bilety

Po co komu ZOO?

Po co komu ZOO?

Gdańskie zoo to wspaniałe miejsce na aktywny wypoczynek w gronie rodziny i przyjaciół, wyjątkowa lokalizacja w Dolinie Leśnego Młyna, bogata roślinność i ułożenie terenu to coś z czego jesteśmy dumni i chcemy się tym dzielić z naszymi gośćmi. Natomiast współczesne ogrody zoologiczne mają swoje konkretne zadania, skupiają się one na ochronie bioróżnorodności zagrożonych gatunków, a także działaniu na rzecz ich naturalnych siedlisk.

Zoo jest pewnego rodzaju bazą genów, zwierzęta objęte europejskimi i światowymi programami hodowlanymi (EEP, ESB, ISB) są rozmnażane i transportowane do ogrodów na całym świecie. Wymiany takie sprawiają, że unika się chowu wsobnego lub krzyżowania się podgatunków. Rozproszone niewielkie populacje zwierząt w ogrodach zoologicznych zwiększają szansę gatunku na przetrwanie, zwłaszcza małych endemicznych populacji, które są bardzo wrażliwe na zmieniające się warunki klimatyczne czy też katastrofy. Zwierzęta wówczas mają szanse zasiedlić w przyszłości naturalne obszary, w których dany gatunek jest zagrożony wyginięciem lub już wyginął.

Każdy cenny, zagrożony wyginięciem gatunek zwierząt mieszkających w ogrodach zoologicznych ma swojego koordynatora, czyli osobę, która posiada wszelkie dane na temat ilości oraz struktury wiekowej i płciowej konkretnych okazów w poszczególnych placówkach. To właśnie koordynator podejmuje decyzję, czy dany osobnik może być przekazany do innego ogrodu celem reprodukcji.

Ważną rolą ogrodów zoologicznych jest także edukacja w zakresie ochrony bioróżnorodności. Poprzez media społecznościowe, strony internetowe, nośniki w ZOO, lekcje przyrody, warsztaty edukacyjne i różne wydarzenia – ogrody zoologiczne szerzą wiedzę o faunie i florze, o zagrożeniu gatunków, a także o tym, co każdy z nas może robić aby zapobiegać i minimalizować te zagrożenia.

Skąd są zwierzęta w zoo?

Czy zwierzęta w zoo są tresowane?

Organizacje i programy

Jeśli chcesz się dowiedzieć, które gatunki w naszym ogrodzie są objęte programami hodowlanymi, szukaj odpowiednich symboli na tablicach gatunkowych, na terenie zoo.

Ogrody zoologiczne biorą też czynny udział w kampaniach organizowanych przez międzynarodowe organizacje takie jak EAZA i WAZA, które mają na celu zwiększanie świadomości ekologicznej oraz ochronę siedlisk i ekosystemów przed destrukcyjną działalnością człowieka.

Oryksa szablorogiego nie spotkamy już w naturze. Gdańskie Zoo od lat uczestniczy w programie, który ma przywrócić oryksa do jego naturalnego środowiska. Potomstwo naszych antylop trafia do afrykańskiego ośrodka, który zajmuje się reintrodukcją tego gatunku w naturze.

Poniżej znajdziecie krótki materiał o tym, skąd ogrody zoologiczne się wzięły oraz, a także czym są obecnie, przygotowany z okazji 2 edycji TygoDnia Misji Ogrodów Zoologicznych.

Partner Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego

Przyjaciele ZOO

Na naszej stronie internetowej wykorzystujemy pliki cookies, aby zapewnić użytkownikom najwyższą jakość usług. Jeśli nie dokonasz zmian w ustawieniach przeglądarki dotyczących plików cookies, będą one automatycznie zapisywane na Twoim urządzeniu. Aby uzyskać więcej informacji, kliknij tutaj.