Bilety

Czy zwierzęta w zoo są tresowane?

Czy zwierzęta w zoo są tresowane?

W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbywają się treningi medyczne, część z nich można obserwować podczas zwiedzania. Nie służą one jednak celom rozrywkowym, lecz ułatwieniu badania medycznego w razie potrzeby, bez podawania narkozy. Dla zwierząt jest to dodatkowa stymulacja, redukcja stresu, a dla opiekunów i lekarzy weterynarii możliwość większej kontroli nad stanem zdrowia osobników danego gatunku. Podczas treningu nie występują żadne formy kar, a motywacją do wykonania zadania jest otrzymanie ulubionego przysmaku lub jego brak w przypadku niewykonania polecenia.

UWAGA: Z powodu pandemii treningi medyczne tymczasowo odbywają się bez udziału zwiedzających.

Wybiegi, na których znajdują się zwierzęta, są dostosowane do konkretnego gatunku i muszą spełnić szereg wytycznych, zarówno międzynarodowych organizacji jak i Ministerstwa Środowiska. Zapewniona musi być odpowiednio zbilansowana dieta, fachowa opieka medyczna oraz urozmaicenia tzw.enrichment, które stymulują zwierzę i zmniejszają ryzyko problemów behawioralnych. Nad zwierzętami czuwa zespół opiekunów, którzy doskonale znają swoich podopiecznych, kontrolują ich samopoczucie i wyposażenie wybiegów.

Partner Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego

Przyjaciele ZOO

Na naszej stronie internetowej wykorzystujemy pliki cookies, aby zapewnić użytkownikom najwyższą jakość usług. Jeśli nie dokonasz zmian w ustawieniach przeglądarki dotyczących plików cookies, będą one automatycznie zapisywane na Twoim urządzeniu. Aby uzyskać więcej informacji, kliknij tutaj.