Bilety

O naszym ambasadorze

O naszym ambasadorze

Gepard grzywiasty  (Acinonyx jubatus) to obok lwa i tygrysa najbardziej rozpoznawalny wielki kot

Oto garść informacji na jego temat:

  • Są to najszybsze zwierzęta lądowe na świecie. Na krótkich dystansach są w stanie rozpędzić się do około 100km/h. Budowa ciała geparda doskonale przystosowuje go do krótkodystansowych, ale bardzo szybkich biegów.
  • Mają smukłe, ale umięśnione ciało, stosunkowo małą głowę i elastyczny kręgosłup. Długie kończyny i ogon zmniejszają ryzyko utraty równowagi przy tak dużych prędkościach.  Częściowo chowane pazury dają jeszcze lepszą przyczepność do podłoża podczas sprintu i nagłych zakrętów. Duża pojemność płuc i serce o znacznych rozmiarach, umożliwiają szybkie wzbogacenie krwi w tlen w krótkim czasie.
  • Przez obecność fałdu głosowego o ostrych krawędziach kot ten nie potrafi ryczeć. Pomimo tego jest bardzo wokalnym kotem i może wydawać szereg dźwięków. Można wyodrębnić „ćwierkanie” – przy jedzeniu lub podczas nawoływania młodych. Gdy są zadowolone mogą mruczeć, ale gdy są zdenerwowane potrafią warczeć i syczeć.
  • Na początku XX w. na terenie Afryki mieszkało 100 tysięcy gepardów. W tej chwili jest ich tylko około 7,5 tysiąca.
  • Najliczniej występuje na terenach południowej Afryki, znacznie mniej osobników żyje w północnej części tego kontynentu. Zamieszkują tereny otwarte, porośnięte rozproszoną roślinnością, np. sawanny. W Azji można gepardy spotkać jedynie w Iranie (tereny równinne, solniska).
  • W dalekiej przeszłości, nie wiadomo dokładnie kiedy, gatunek gepard doświadczył zjawiska „bottle neck” – czyli znacznego zawężenia liczebności. Następnie od kilkudziesięciu lub kilkunastu osobników (nie wiemy dokładnie ilu) odtworzyła się populacja. Z tego powodu gepardy są zwierzętami bardzo zbliżonymi do siebie genetycznie, wrażliwymi na wszelkie zmiany. Jak podaje Czerwona Księga gatunków zagrożonych, publikowana przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody, gepardy są gatunkiem narażonym na wyginięcie. Dziś, głównymi zagrożeniami dla nich są: utrata i fragmentacja siedlisk, zmniejszenie naturalnej bazy pokarmowej, nielegalne polowania, handel skórami i żywymi młodymi gepardami.

Partner Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego

Przyjaciele ZOO

Na naszej stronie internetowej wykorzystujemy pliki cookies, aby zapewnić użytkownikom najwyższą jakość usług. Jeśli nie dokonasz zmian w ustawieniach przeglądarki dotyczących plików cookies, będą one automatycznie zapisywane na Twoim urządzeniu. Aby uzyskać więcej informacji, kliknij tutaj.