Bilety

Akin, Thabo, Vega i kociaki

Akin, Thabo, Vega i kociaki

Akin i Thabo to  (siedmioletni lub  7-letni) bracia urodzeni w ZOO w Rostocku. Do Gdańska przybyli we wrześniu 2017 roku.

Vega to ( jak wyżej) samica, która dołączyła do naszych samców w czerwcu 2021 roku.

Pomimo faktu, że  w ogrodach zoologicznych stosowana jest sprawdzona przez lata doświadczeń technika rozrodu, gepardy wciąż należą do gatunków określanych jako trudne i wymagające w hodowli. Narodziny gepardów były więc wielkim sukcesem!

Ze względu na odmienne niż u pozostałych kotowatych zachowania rozrodcze gepardów, proces łączenia Vegi z samcami potrzebował pieczołowitych przygotowań i szczegółowego planowania ze strony opiekunów.

Samce i samice do czasu rui nie mogą się widzieć. Mogą się słyszeć, czuć swój zapach, ale nie mogą zobaczyć. Działa tu naturalne zabezpieczenie przed chowem wsobnym (krewniaczym), np. samiec, który zna swoją siostrę od urodzenia, nawet jeśli spotka ją po wielu kolejnych lat, nie będzie z nią kopulował.  

Bracia tworzą koalicję, wspólnie walczą o zdobywanie terytoriów i pożywienia oraz o samice do rozrodu. Im liczniejsza koalicja, tym większa szansa na sukces. Na większe terytoria samców nakładają się znacznie mniejsze terytoria samic. Najczęściej kilka samców tworzących koalicję podąża za samicą przez kilka dni i każdy z nich ją pokrywa.

W jednym miocie mogą być dzieci pochodzące od dwóch różnych ojców i tak jest w tym przypadku: ojcem części kociaków jest Thabo, a pozostałych Akin.

W nocy z 11 na 12 sierpnia 2022 roku Vega urodziła 5 zdrowych kociąt  – 1 samca i 4 samiczki, którymi się skutecznie zaopiekowała.

Maluchy już nie są takie małe, rozwijają się prawidłowo, a po osiągnięciu wieku około dwóch lat, tj.pełnego wzrostu i dojrzałości socjalnej, zostaną przekierowane decyzją koordynatora programu hodowlanego tego gatunku do innych ogrodów zoologicznych, by w przyszłości założyć własne rodziny.

Pełną historię narodzin gepardów oraz proces łączenia ich rodziców możecie przeczytać TUTAJ.

Partner Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego

Przyjaciele ZOO

Na naszej stronie internetowej wykorzystujemy pliki cookies, aby zapewnić użytkownikom najwyższą jakość usług. Jeśli nie dokonasz zmian w ustawieniach przeglądarki dotyczących plików cookies, będą one automatycznie zapisywane na Twoim urządzeniu. Aby uzyskać więcej informacji, kliknij tutaj.