Bilety

Żółw obrzeżony

Żółw obrzeżony

(daw. żółw peloponeski)

WYSTĘPOWANIE I ŚRODOWISKO

Europa: Grecja, Albania; introdukowany na Sardynii i Krecie. Zamieszkuje suche i nasłonecznione, porośnięte krzewiastą roślinnością zbocza pagórków, gaje oliwne, niewielkie obszary rolnicze. Najczęściej występuje poniżej 800 m n.p.m.

AKTYWNOŚĆ

Aktywny w dzień, szczególnie rano i wczesnym wieczorem. W upalne dni przebywa w cieniu. Długość życia: średnio 21 lat. Jest największym żółwiem lądowym Europy. Może osiągnąć 35 cm długości i masę ciała do 6 kg.

ODŻYWIANIE

Trawy, zioła, pędy krzewów. Przewód pokarmowy jest dobrze przystosowany do trawienia roślin o wysokiej zawartości błonnika i z niską zawartością białka.

ROZMNAŻANIE

Dojrzałość płciową osiąga w wieku od 8 do 14 lat. Gody odbywają się w marcu, po przebudzeniu się ze snu zimowego. Samica w wykopanych pod krzakami norach składa od 4 do 7 jaj, niekiedy trzy razy w ciągu sezonu.

WARTO WIEDZIEĆ

Zagrożenia dla gatunku: pożary w środowisku naturalnym, eliminacja naturalnych siedlisk poprzez rozwój infrastruktury turystycznej.

  • nazwa łacińska: Testudo marginata      
  • nazwa angielska: Marginated Tortoise
  • status zagrożenia: IUCN Red List – LC – mniejszej troski
  • CITES – Załącznik II

Partner Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego

Przyjaciele ZOO

Na naszej stronie internetowej wykorzystujemy pliki cookies, aby zapewnić użytkownikom najwyższą jakość usług. Jeśli nie dokonasz zmian w ustawieniach przeglądarki dotyczących plików cookies, będą one automatycznie zapisywane na Twoim urządzeniu. Aby uzyskać więcej informacji, kliknij tutaj.