Bilety

Hipopotamek karłowaty Sapo

Hipopotamek karłowaty Sapo

(daw. HIPOPOTAM KARŁOWATY)

WYSTĘPOWANIE I ŚRODOWISKO

Afryka Zachodnia. Zalesione tereny nad brzegami zbiorników wodnych, tereny bagienne.

AKTYWNOŚĆ

Poza okresem godowym prowadzi samotny tryb życia. Dzień często spędza w wilgotnej ziemi, ponieważ skóra o unikalnej strukturze nie zabezpiecza skutecznie przed odwodnieniem. Pokarm pobiera najczęściej nocą, poruszając się po ścieżkach wydeptanych wśród gęstej roślinności.

ODŻYWIANIE

Żywi się młodymi pędami i gałązkami drzew, korzeniami, opadłymi owocami, trawami, ziołami. Do odrywania kawałków pokarmu używa grubych i mocnych warg.

ROZMNAŻANIE

Dojrzałość osiąga w wieku 3 lat. Po 6 miesiącach ciąży samica rodzi 1 młode. Młode jest karmione mlekiem matki przez 6 – 8 miesięcy. Długość życia: do 40 lat.

WARTO WIEDZIEĆ

Gatunek odkryty dopiero pod koniec XIX wieku, stosunkowo mało poznany, również z powodu nocnego trybu życia i wciąż malejącej populacji.

  • nazwa łacińska: Choeropsis libieriensis
  • nazwa angielska: Pygmy Hippopotamus
  • status zagrożenia: IUCN Red List – EN – endangered/ zagrożony
  • CITES – Konwencja Waszyngtońska – Załącznik II
  • objęty Europejskim Programem Ochrony Zwierząt – EEP (European Endangered Species Programme)

Na naszej stronie internetowej wykorzystujemy pliki cookies, aby zapewnić użytkownikom najwyższą jakość usług. Jeśli nie dokonasz zmian w ustawieniach przeglądarki dotyczących plików cookies, będą one automatycznie zapisywane na Twoim urządzeniu. Aby uzyskać więcej informacji, kliknij tutaj.