Bilety

Amazonka niebieskoczelna

Amazonka niebieskoczelna

WYSTĘPOWANIE I ŚRODOWISKO

Amazonka niebieskoczelna występuje w centralnej części Ameryki Południowej, a spotkać ją można w różnych siedliskach: zagajnikach, sawannach, gajach palmowych, lasach galeriowych, lasach subtropikalnych i obszarach miejskich.

AKTYWNOŚĆ

Amazonki to monogamiczne, towarzyskie ptaki. Przez większą część roku trzymają się blisko swojego stada. Są to ptaki niemigrujące, czasami mogą dokonywać lokalnych przemieszczeń. Są ptakami dziennymi, więc nocą gnieżdżą się razem w koronach drzew, aż do rana, kiedy zaczynają żerować.

ODŻYWIANIE

Ptaki te żywią się liśćmi, nasionami, ziarnami, kwiatami, orzechami i owocami.

ROZMNAŻANIE

Nie budują własnych dziupli, ale zajmują istniejące już miejsca lęgowe. Zwykle gniazdują w żywych drzewach. Składają od 1 do 6 jaj. Jaja są inkubowane przez
30 dni. Pisklęta są w pełni opierzone po około 56 dniach po wykluciu.

WARTO WIEDZIEĆ

Populacja tego gatunku maleje z powodu wycinania lasów oraz kłusownictwa i chwytania w celu handlu zwierzętami domowymi. Potrafią dożyć 70 lat niewoli.

  • łacińska nazwa: Amazona aestiva
  • nazwa angielska: Turquoise-Fronted Amazon
  • Status zagrożenia: IUCN –Red List – NT – near threatened/ bliski zagrożenia
  • CITES – Konwencja Waszyngtońska – Zał. II

Partner Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego

Przyjaciele ZOO

Na naszej stronie internetowej wykorzystujemy pliki cookies, aby zapewnić użytkownikom najwyższą jakość usług. Jeśli nie dokonasz zmian w ustawieniach przeglądarki dotyczących plików cookies, będą one automatycznie zapisywane na Twoim urządzeniu. Aby uzyskać więcej informacji, kliknij tutaj.