Święto to zostało ustanowione po kilku latach obserwacji naukowców badających wędrówki pingwinów Adeli. Co roku ptaki, po spędzeniu miesięcy na morzu, wracały na swoje tereny lęgowe zawsze 25 kwietnia. Ten wzorzec migracji zachowany jest od pokoleń.
Na świecie opisano 18 gatunków tych nielotów. Współcześnie, te wyjątkowe i lubiane ptaki, zamieszkują południową półkulę naszej planety. Nie zmieniły swojej budowy od 45 milionów lat. Żaden z nich nie potrafi latać. Niezgrabnie poruszają się na lądzie i lodzie, ale w wodzie są mistrzami. Pod wodą, w poszukiwaniu pokarmu, potrafią się przemieszczać z szybkością do 24 km/h. Pośród zagrożonych wyginięciem pingwinów na naszej planecie znajduje się ponad połowa wszystkich gatunków. Kontynent Afryki reprezentuje jedyny gatunek tych nielotów – pingwin toniec – Spheniscus demersus. W Czerwonej Księdze- IUCN – Red List – EN – figuruje jako gatunek bardzo zagrożony wyginięciem.
Gdański Ogród Zoologiczny bierze udział w europejskim programie hodowlanym EEP. Potomstwo wyklute w ramach tego programu, według wytycznych koordynatora EEP, przekazywane jest do innych ogrodów zoologicznych. Pingwin toniec, zwany też pingwinem przylądkowym, ujęty został również na liście CITES – Konwencja Waszyngtońska. Przyczyny drastycznego spadku liczebności tego jedynego afrykańskiego pingwina to między innymi: zmniejszanie się zasobów pokarmowych wskutek nadmiernego połowu ryb oraz wycieki ropy naftowej do morza. Australię i Nową Zelandię zamieszkuje 6 zagrożonych gatunków. W regionach Ameryki ochroną zostały objęte 3 gatunki. Na wyspach południowej Oceanii wyginięciem zagrożone są też 3 gatunki. W Antarktyce 5 gatunków zostało zapisanych na liście IUCN – Red List. Najbardziej przystosowany do niesprzyjających warunków geograficznych i klimatycznych jest pingwin cesarski Aptenodytes forsteri – największy gatunek pośród tych fascynujących stworzeń.
Jak możemy pomóc tym wyjątkowym ptakom? Poprzez wspieranie organizacji zajmujących się ochroną przyrody; powinniśmy kupować ryby i owoce morza tylko te, które mają certyfikat odpowiedzialnego rybołówstwa. Podejmujmy kroki chroniące klimat.
Zapraszamy chętnych do poszerzenia wiedzy na temat tych wyjątkowych ptaków na stronę https://www.birdlife.org/list-penguin-species.