Bilety

Raja i Albert z gdańskiego ZOO

Raja i Albert z gdańskiego ZOO

W gdańskim ogrodzie mieszka para orangutanów, Raja i Albert. Albert urodził się 26 marca 1972 roku z monachijskim zoo w Niemczech, zanim trafił do naszego ogrodu mieszkał w Rostocku, Bojnicach i Dvur Kralove. Do Gdańska przyjechał w październiku 1997 roku. Raja urodziła się 18 stycznia 1972 roku w Rostocku. Do oliwskiego ZOO przyjechała w styczniu 2000 roku.

Zazwyczaj tworzą zgodną parę, jednak Raja jako artystka, lubi oddać się swoim pasjom w samotności. Głośnymi cmoknięciami daje znak swoim opiekunom, że czas na pracę artystyczną. Dostaje kredki świecowe (nietoksyczne, bo nie tylko kolor się liczy ale i smak), blok rysunkowy i przystępuje do twórczej pracy. Nie każde dzieło uznaje za udane i szybko je niszczy. Za te godne wystawienia pobiera opłatę w postaci ulubionych smakołyków – bananów, orzechów czy suszonych moreli. Raja, jak to artystka, jest trochę ekscentryczna lubi zakładać ubrania, które dostaje do zabawy – najchętniej sukienki, kapelusze i rajstopy.

Albert to miłośnik literatury lubi słuchać książek, które czytają mu opiekunowie. Szczególnie spodobała mu się powieść Jane Austin „Duma i uprzedzenie”, choć z zaciekawieniem słuchał też przygód Winnetou.

Obserwują zachowania pracowników i szybko uczą się powtarzać zadania. Raja potrafi zamiatać, zmywać podłogę czy zrobić pranie ubrań, które dostaje do zabawy. Albert to majsterkowicz, montuje huśtawki z węży strażackich, odkręca śrubki i buduje legowiska z wiórów drzewnych i kartonów.

Obserwując zachowania naszej pary orangutanów można z łatwością dostrzec ich inteligencję i wrażliwość, która zasługuje na szacunek i potrzebę ochrony tego gatunku.

Partner Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego

Przyjaciele ZOO

Na naszej stronie internetowej wykorzystujemy pliki cookies, aby zapewnić użytkownikom najwyższą jakość usług. Jeśli nie dokonasz zmian w ustawieniach przeglądarki dotyczących plików cookies, będą one automatycznie zapisywane na Twoim urządzeniu. Aby uzyskać więcej informacji, kliknij tutaj.