Bilety

Antarktyda jeden z najszybciej ocieplających się obszarów na Ziemi

Antarktyda jeden z najszybciej ocieplających się obszarów na Ziemi

Skutki zmian klimatu na Antarktydzie są ewidentne i wpływają na kontynent i jego mieszkańców, wschodni półwysep antarktyczny jest jednym z najszybciej ocieplających się obszarów na Ziemi. To ma i będzie miało poważny wpływ na gatunki żyjące na krawędzi kontynentu Antarktyki, których większość jest wysoko zależna od lodu morskiego.

W skali globalnej prognozy nie są pozytywne, jeśli  wszystkie antarktyczne lody zaczną się topić ze względu na zmianę klimatu, światowy poziom morza zacznie zadziwiająco szybko wzrastać. Co więcej, morska pokrywa lodowa w koło kontynentu redukuje wymianę ciepła, wilgoci i gazów między atmosferą a oceanem. Zmiany w tym systemie będą miały wpływ na klimat całej planety, a szczególnie dramatyczny na gatunki zależne od lodu.

Malutki, antarktyczny kryl często żeruje na mikroskopijnych glonach występujących na lodzie morskim. Te algi znikają z powodu utraty swojego środowiska, co może rozpoczynać kaskadę wymierania na wyższe poziomy troficzne w sieci pokarmowej. Zakładając topnienie lodu morskiego możemy oczekiwać wyginięcia wielu gatunków, kilku gatunków ryb, pingwinów, fok i waleni.

Jak Ty możesz pomóc niedźwiedziom? Dowiedz się więcej, wchodząc w ten link.

Partner Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego

Przyjaciele ZOO

Na naszej stronie internetowej wykorzystujemy pliki cookies, aby zapewnić użytkownikom najwyższą jakość usług. Jeśli nie dokonasz zmian w ustawieniach przeglądarki dotyczących plików cookies, będą one automatycznie zapisywane na Twoim urządzeniu. Aby uzyskać więcej informacji, kliknij tutaj.