Bilety

Edukator – nie przewodnik

Edukator – nie przewodnik

Na początek polecę banałem – zawsze chciałam pracować w zoo. Miłość do otaczającej mnie przyrody, a przede wszystkim zwierząt, to coś, co pojawiało się u mnie od dziecka. Chęć odkrywania i poznawania jej zawsze była naturalna. Ale gdzieś tam w środku mam jeszcze pierwiastek pedagoga. Pochodzę z rodziny nauczycielskiej, wiem z czym to się je i jak wdzięczny, ale też ciężki może być ten zawód. Skończyłam studia właśnie w tym kierunku, ale wciąż czułam, że szkoła to nie do końca miejsce, w którym czułabym się spełniona. Pomijając już wszystkie okoliczności i to, co działo się po drodze – jestem teraz w miejscu, gdzie łączę dwie rzeczy, które uwielbiam: zwierzęta i nauczanie. Jestem edukatorem w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. To miejsce, w którym otacza mnie niesamowita fauna, a co jeszcze piękniejsze, mogę przekazywać swoją wiedzę na jej temat innym.


Razem z zespołem, całym działem edukacji, zajmujemy się wieloma rzeczami. Prowadzenie zajęć edukacyjnych to oczywiście najważniejsze z nich. Kto ma w rodzinie nauczyciela lub jest nim jego bliski znajomy, zapewne zdaje sobie sprawę z tego, że do zajęć należy się odpowiednio przygotowywać i jak wiele może to pochłaniać czasu. Scenariusz lekcji, karty pracy, zadania, quizy, zabawy edukacyjne – to kilka rzeczy, które trzeba tworzyć przy okazji powstawania nowych tematów zajęć. Oczywiście wszystko powinno być atrakcyjne dla odbiorców i również dopasowane do odpowiedniej grupy wiekowej. A prowadzimy zajęcia dla naprawdę zróżnicowanych wiekowo osób – od przedszkolaków, poprzez uczniów szkół podstawowych i średnich, ale także dla seniorów.

Zajęcia edukacyjne kierowane są nie tylko do dzieci i młodzieży, ale także do dorosłych. Na zdjęciu wykład „Fakty i mity o kotach” przeprowadzany podczas ferii zimowych.

Uczestnicy na feriowych wykładach w sali edukacyjnej

W trakcie przeprowadzania takich zajęć dosyć często zdarza nam się słyszeć, że nauczyciele, opiekunowie czy też dzieci (im najwięcej możemy wybaczyć 😊) zwracają się do nas „Pani przewodnik”. Cóż, nie jest to stwierdzenie prawidłowe, ponieważ praca przewodnika (którego wcale nie mamy zamiaru urazić ani umniejszać roli jego pracy!) to jest jednak coś innego. Bywają takie sytuacje, w których nauczyciele umawiający się do nas na zajęcia są przekonani, że będą one odbywały się w formie spaceru z przewodnikiem po całym zoo. Nie wygląda to jednak  w ten sposób. Po pierwsze, skupiamy się na konkretnych tematach, odwiedzamy konkretne gatunki zwierząt, ponieważ mamy z góry ustalone trasy.  Po drugie, wszystko przybiera formę zajęć – czy to w terenie, czy na sali edukacyjnej. Naszym celem jest zaangażowanie uczestników zajęć w jak największym stopniu. Wiemy, że poprzez działanie, a nie tylko słuchanie, zapamiętuje się znacznie więcej. A naszą misją jest edukacja – jedno z trzech najważniejszych zadań zoo. Aby wziąć udział w lekcjach przyrody trzeba dokonać rezerwacji terminu oraz zakupić bilety wstępu do zoo. Po więcej informacji na ten temat zapraszamy do naszej zakładki „Oferta Edukacyjna”.


Oprócz zajęć edukacyjnych przygotowujemy i przeprowadzamy różne wydarzenia na terenie ogrodu, np. Dzień Lwa, ferie w zoo czy też Światowy Dzień Zwierząt. Podczas takich wydarzeń staramy się w bardzo przyjemny i uatrakcyjniony sposób przekazywać wiedzę związaną już ściślej z tematyką wydarzenia, np. konkretnym gatunkiem zwierzęcia. Wydarzenia są bardzo często skierowane do szerokiej gamy grupy wiekowej, do rodzin z małymi dziećmi, młodzieży, czy też po prostu osób dorosłych i zazwyczaj nie jest przy nich wymagana rezerwacja miejsc. Oczywiście zdarzają się wyjątki przy bardziej „zamkniętych” wydarzeniach, ale o wszystkim zawsze informujemy w trakcie ogłaszania wydarzenia.

Edukatorki wraz z uczestnikami wydarzenia związanego ze Światowym Dniem Zwierząt

Edukatorki wraz z uczestnikami wydarzenia związanego ze Światowym Dniem Zwierząt


Może kiedykolwiek zastanawialiście się kto projektuje i zapewnia wkład merytoryczny do tabliczek opisowych zwierząt. Otóż to również nasze zadanie. Ale nie tylko tablice gatunkowe, ale wszystkie, które znajdziecie na terenie zoo, nawet te mówiące o zakazie przejścia – to też nasza sprawka.

Pojawiają się również współprace z innymi instytucjami, współorganizowanie wydarzeń, wyjazdy na konferencje, szkolenia. Prace manualne, graficzne, pisanie artykułów, robienie zdjęć. Wiele różnych rzeczy wpisuje się w nasze obowiązki, a czasem wychodzimy poza ten schemat i wymyślamy coś nowego. Dlatego powstał nasz mini naukowy blog, na którym artykuły będą pojawiały się regularnie – ten jest pierwszy. Chcemy, abyście mogli w sposób bardzo przyjemny, a nie typowo encyklopedyczny, dowiadywać się coraz to nowych ciekawostek z dziedziny przyrody.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszego Edubloga, nowe artykuły będą pojawiały się w co drugi poniedziałek.

Partner Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego

Przyjaciele ZOO

Na naszej stronie internetowej wykorzystujemy pliki cookies, aby zapewnić użytkownikom najwyższą jakość usług. Jeśli nie dokonasz zmian w ustawieniach przeglądarki dotyczących plików cookies, będą one automatycznie zapisywane na Twoim urządzeniu. Aby uzyskać więcej informacji, kliknij tutaj.