WYSTĘPOWANIE I ŚRODOWISKO
Występuje w Ameryce Południowej wyłącznie w formie udomowionej. Rodzimym zasięgiem lam są Andy w Ameryce Południowej, głównie Peru i Boliwia.
AKTYWNOŚĆ
Lama to zwierzę bardzo towarzyskie, żyjące w stadach. Zdarza się, że plują na siebie w celu zdyscyplinowania lam niższej rangi. Pozycja społeczna lamy w stadzie nie jest stała. Dochodzi między członkami do walk, zwykle wśród samców, o status bardziej dominującego. I chociaż struktura społeczna ulega zmianom, żyją jak rodzina, troszcząc się o siebie nawzajem.
ODŻYWIANIE
Żywi się trawą, liśćmi krzewów i drzew.
ROZMNAŻANIE
Lama to gatunek poligyniczny. Samce kojarzą się z wieloma samicami w swoim stadzie. Samica doświadcza owulacji indukowanej, uwalniając jajeczko w ciągu 24 – 36 godzin po kryciu. Ciąża trwa około 11 miesięcy. W tym czasie rodzi się jedno potomstwo, nazywane cria (hiszp.: dziecko). Młode ssie mleko mamy
do 5 miesięcy i zostaje przy niej do roku. Średnia długość życia to 15 lat.
WARTO WIEDZIEĆ
Krew lamy zawiera dużą ilość hemoglobiny, białka, które transportuje tlen z płuc po całym ciele. Dzięki temu lama może przebywać na dużych wysokościach przy niskim poziomie tlenu.
- nazwa łacińska: Lama glama
- nazwa angielska: Llama
- Status zagrożenia: IUCN –Red List – NE – not evaluated/ gatunek nieoszacowany wg kryteriów IUCN
Lamy z gdańskiego ZOO wspiera Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo - Kredytowa z siedzibą w Sopocie! Dziękujemy za wsparcie :)
Dowiedz się więcej o SKOK »