Bilety

Binturong orientalny

Binturong orientalny

WYSTĘPOWANIE I ŚRODOWISKO

Zamieszkuje lasy Borneo, Sumatry, Jawy oraz południową i południowo-wschodnią Azję.

AKTYWNOŚĆ

Prowadzi nadrzewny tryb życia. Jest jednak na tyle ciężki, że schodzi na ziemię, żeby przejść z drzewa na drzewo lub w poszukiwaniu pokarmu. Odgrywa ważną rolę w ekosystemie lasów deszczowych jako rozsiewacz nasion. Nasiona owoców, którymi się żywi są ponownie rozprowadzane wraz z odchodami.

ODŻYWIANIE

Wszystkożerny, znaczną część jego diety stanowią owoce. Poluje na małe zwierzęta, czasem zjada padlinę.

ROZMNAŻANIE

Ciąża trwa od 84 do 92 dni. Samica binturonga może mieć dwa mioty rocznie, zwykle tylko z jednym lub dwoma młodymi w każdym miocie. Potomstwo rodzi się z zamkniętymi powiekami i zależne od matki. W wieku 2 miesięcy młode zaczynają spożywać pokarm stały. Pozostają z rodzicami do ukończenia pierwszego roku życia, kiedy osiągną pełną dorosłość.

WARTO WIEDZIEĆ

Binturong to jeden z dwóch przedstawicieli drapieżnych, posiadających chwytny ogon, który ułatwia mu poruszanie się w koronach drzew.

  • łacińska nazwa: Arctictis binturong
  • nazwa angielska: Binturong
  • Status zagrożenia: IUCN –Red List – VU – vulnerable/narażony
  • CITES – Konwencja Waszyngtońska – Zał. III
  • objęty Europejskim Programem Ochrony Zwierząt – EEP (European Endangered Species Programme)

Partner Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego

Przyjaciele ZOO

Na naszej stronie internetowej wykorzystujemy pliki cookies, aby zapewnić użytkownikom najwyższą jakość usług. Jeśli nie dokonasz zmian w ustawieniach przeglądarki dotyczących plików cookies, będą one automatycznie zapisywane na Twoim urządzeniu. Aby uzyskać więcej informacji, kliknij tutaj.