Najdłuższy dzień w roku musi oznaczać tylko jedno – ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYRAFY
Przypadek?
A tu parę faktów o najwyższych zwierzętach świata :
- Żyrafy wyginęły już w co najmniej siedmiu krajach Afryki.
- Podobnie jak ludzkie odciski palców, żadne dwie żyrafy nie mają tego samego wzoru sierści.
- Języki żyraf są niebiesko-fioletowe i mają długość od 45 do 50 cm.
- Zarówno samiec, jak i samica żyrafy mają rogi już w dniu narodzin. Ossicony, bo taka jest ich nazwa leżą płasko i nie są przymocowane do czaszki, aby uniknąć obrażeń w trakcie narodzin. Łączą się z czaszką dopiero w późniejszym życiu.
- Żyrafa jest najwyższym ssakiem na świecie. Nawet nowonarodzone żyrafy są wyższe niż większość ludzi.
- Samica żyrafy rodzi na stojąco. Ich młode spadają około 2 m na ziemię i potrafią wstać w ciągu godziny od urodzenia.
- Szyja żyrafy jest za krótka, aby dosięgnąć ziemi. By się napić, żyrafa musi najpierw rozłożyć przednie nogi i zgiąć kolana, a dopiero potem może opuścić szyję, aby dosięgnąć wody.
- Żyrafa pije tylko raz na kilka dni. Nawet jeśli woda jest łatwo dostępna wiele żyraf nie pije regularnie – czasami wcale.
- Aby chronić mózg żyrafy przed nagłymi zmianami ciśnienia krwi, gdy pochyla głowę, by napić się, żyrafa ma swoiste zawory, które zatrzymują cofanie się krwi oraz naczynia o elastycznych ściankach, które rozszerzają się i zwężają, aby zarządzać przepływem. NASA przeprowadziła badania naczyń krwionośnych w nogach żyraf, aby znaleźć inspirację dla ludzkich skafandrów kosmicznych
- Serce żyrafy waży około 11 kilogramów i jest największym ze wszystkich ssaków lądowych. Służy do pompowania 60 litrów krwi wokół ciała co minutę przy ciśnieniu krwi dwukrotnie wyższym niż ciśnienie przeciętnego człowiek.