W zeszłym tygodniu w naszym ogrodzie zoologicznym odbyły się wyjątkowe warsztaty edukacyjne.
Gliniane kule, przygotowane dzięki małym, ale pracowitym dłoniom uczniów, mają do spełnienia bardzo ważne zadanie. Oprócz gliny, która pełni rolę spoiwa, w kulach znajdują się pożyteczne mikroorganizmy, które mają za zadanie naturalnie oczyścić zbiorniki wodne na terenie naszego zoo. Eutrofizacja wód powierzchniowych jest jednym z ważniejszych problemów współczesnej hydrobiologii.
Zjawisko to spowodowane jest głownie nadmiarem azotu i fosforu, objawia się ono w postaci wzmożonej produkcji pierwotnej fitoplanktonu i fitobentosu co skutkuje :
– niekorzystnymi zmianami w zapachu i barwie wody
– pojawianiem się zwiększonej ilości toksycznych glonów i sinic
– nadmiernemu rozwojowi roślinności wodnej
– gniciem warstwy mułu na dnie
Rekultywacja z wykorzystaniem pożytecznych mikroorganizmów przywraca naturalną równowagę biologiczną, zwiększa bioróżnorodność zbiornika i znacząco poprawia ogólną jakość wody. Metoda ta jest bezpieczna i korzystna zarówno dla pracowników, naszych podopiecznych jak i środowiska naturalnego. Teraz nasze wyjątkowe kule obsychają, a w ich środku namnażają się mikroorganizmy. Gdy będą już gotowe, zostaną umieszczone w zbiornikach wodnych na terenie zoo, gdzie stopniowo będą uwalniały bakterie i grzyby, które będą pracowały nad tym aby woda była czysta i zdrowa.
Dziękujemy serdecznie ProBiotics Polska za możliwość wprowadzenia tej metody oraz wsparcie merytoryczne, a uczniom Szkoły Podstawowej nr 57 w Gdańsku za nieocenioną pomoc w przygotowywaniu kul.