Bilety

(Corvus monedula)

Wygląd:

Cechą charakterystyczną kawki jest jej ciemnoszare ubarwienie. Przy czym głowę ma jaśniejszą, z wyróżniającą się ciemną czapeczką. Tęczówka oka u dorosłych osobników jest biała, zaś u młodych niebieska. Samica jest podobna do samca – brak dymorfizmu płciowego. Długość ciała: 30-33 cm. Masa ciała: 200-250 g. Rozpiętość skrzydeł: 64-72 cm.

Występowanie:

Zamieszkuje Eurazję i północną Afrykę. W Polsce gniazduje na terenie całego kraju. Tworzy niewielkie stada.

Rozmnażanie: Gniazdo zakłada w dziuplach drzew, wśród skał oraz otworach budynków. Składa się ono z gałązek, błota, korzonków, spróchniałego drewna, piór, futra, a czasem i śmieci. Do lęgu przystępuje około połowy kwietnia. Samica składa od 2 do 6 jaj, które wysiaduje przez około 18 dni. W tym czasie samce przebywają poza gniazdem. Przylatują do partnerki z pokarmem. Młode uzyskują zdolność lotu po 4-5 tygodniach. Gniazdo opuszczają nieco wcześniej. Można je wtedy zaobserwować chodzące po ziemi, co sprawia wrażenie, iż są osierocone. Pozostają jednak pod opieką zarówno rodziców jak i całego stada. To od nich uczą się zdobywania pokarmu, wody oraz unikania zagrożeń ze strony człowieka i zwierząt. Stado potrafi być agresywne w stosunku do intruza, który chce skrzywdzić młodą kawkę.

Pokarm:

W okresie lęgowym podstawą diety są owady i ich larwy. Czasami zjada pisklaki i drobne gryzonie. Natomiast jesienią i zimą żywi się ziarnem zbóż, a w mieście nawet odpadkami.

Ochrona: W Polsce jest gatunkiem objętym ochroną ścisłą. Natomiast wg IUCN posiada status LC (najmniejszej troski).

Partner Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego

Przyjaciele ZOO

Na naszej stronie internetowej wykorzystujemy pliki cookies, aby zapewnić użytkownikom najwyższą jakość usług. Jeśli nie dokonasz zmian w ustawieniach przeglądarki dotyczących plików cookies, będą one automatycznie zapisywane na Twoim urządzeniu. Aby uzyskać więcej informacji, kliknij tutaj.